söndag, januari 18, 2009 kl. 17:41

Försöker hålla mig vaken

Igår satt jag uppe alldeles för länge och jobbade och så tvingade jag upp mig för tidigt i morse. Stort misstag. Det är så hemskt att vara sömnig mitt på dagen. Jag känner mig som en zombie, borde kanske försöka sova i alla fall trots att jag nästan aldrig gör det på dagarna. Men man är ju helt konstig sen när man vaknar. Nej, nu lyssnar jag på något uppiggande medan jag kokar starkt te och försöker sen se på CSI.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/x33l1s_jeanetterock-my-life_music[/dailymotion]
Rock My Life – Jeanette

Är så tom i huvudet just nu att jag inte ska tråka ut er med ytterligare skriverier. Ha en skön söndagskväll!

6 kommentarer

1. Ellinor januari 18, 2009 kl. 18:29

Låter som en typisk söndag i mina öron.
Du får kanske satsa på tidig sänggång istället för precis som du skriver, blir man helt knäpp av en tupplur mitt på dagen.
Hoppas att allt är bra med dig annars.
Kram

2. Irina januari 18, 2009 kl. 18:37

Tack, Ellinor! Kan slå vad om att jag kommer att piggna till framemot tiotiden på kvällen. Så går det alltid för mig, och sen sitter jag uppe till ett i alla fall, ha ha.

Hur går de med pusslet, förresten? ;-)

3. Mimmi januari 18, 2009 kl. 19:47

svar: ohja :) jag fick en toppen kväll.
Okej, låter kul :) Vad jobbar du med?

4. Irina januari 18, 2009 kl. 22:56

Igår sökte jag material till något jag tänker skriva om snart. Rent generellt jobbar jag med att sköta Torbjörns pappersarbete, min egen firma och skriva en roman (håller en paus just nu). Designar också webbsajter ibland när andan faller på.

5. Mimmi januari 19, 2009 kl. 9:45

svar; Ohja, det ska jag verkligen göra. Idag ska jag iväg ner på stan och resten av veckan ska jag bara ta det lugnt :)

6. Ellinor januari 19, 2009 kl. 14:14

Jo tack, pusslet för så sakteligen ta form. Dessvärre jobbade jag hela helgen så det var inte många bitar som föll på plats. Får ta igen det nu under veckan.

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Guider

Denna blogg innehåller mycket mer än inlägg om latte och shopping. :-) Ni har väl inte missat guiderna?