torsdag, februari 19, 2009 kl. 10:57

Försköna era YouTube -klipp – eller tänk på plättar

God morgon Sverige, Finland och alla andra länder! Det här blir en dag jag hinner laga boveteplättar med dadlar. Det skulle jag nämligen göra igår kväll, men livet är fullt av överraskningar… jag fastnade framför datorn och skrev ett inlägg om NK istället. Bummer! :-) Nytt försök idag, här är en del av ingredienserna:

Ok, låt mig nu göra ert liv bättre. YouTube har lagt sig till med ovanan att skriva ut låtnamn och stjärnrating på videorna. Ni som är lika duktiga som jag på att själva märka ut vad det är besökaren får i öronen om hon klickar på play vill såklart inte ha de där fula texterna i rutan. Och då gör ni så här:

Lägg till &showinfo=0 som avslut på länkadressen. Här kommer ett exempel:

<embed src=”http://www.youtube.com/v/_v-3Jf_lsnI&hl=en&fs=1″…> </embed>

förvandlar ni till:

<embed src=”http://www.youtube.com/v/_v-3Jf_lsnI&hl=en&fs=1&showinfo=0”…> </embed>

Om vi nu kör i 70-tals anda en stund så kan jag demonstrera resultatet. Här har ni en video med en massa skräp i vägen:

Love Sensation – Loleatta Holloway

Låter det bekant? Det gör det för att Black Box plagierade Loleattas vrålande och skapade megahiten ”Ride On Time” på 80-talet. Gissa om de blev stämda!

Men tillbaka till ämnet. Så här ska det se ut nu när ni har blivit nördiga, noggranna och duktiga med copy / paste:

Hot Stuff – EliZe

Och när en video finns i high quality vill ni såklart att det är så era besökare får avnjuta den. Ni ser om den finns i HQ om ni tittar under den på YouTube, så här ska det se ut:

Om HQ -version finns, då kombinerar ni det jag lärde er tidigare, alltså att lägga till &ap=%2526fmt%3D18 efter url:en, med det ni lärde er idag. Det blir så här i ovanstående exempel:

<embed src=”http://www.youtube.com/v/_v-3Jf_lsnI&hl=en&fs=1&showinfo=0&ap=%2526fmt%3D18”…> </embed>

Ni som har fått huvudvärk av allt detta kodande kan i stället se fram emot eftermiddagen. Då kommer det att handla om smink, ett mycket enklare ämne att smälta. ;-)

Ha en riktigt cool och spännande torsdag! Kom ihåg att det kan hända mycket speciella saker på helt vanliga vardagar – tänk om det här är en sån? :-)

4 kommentarer

1. Ellinor februari 19, 2009 kl. 13:21

Vart lär du dig allt?
Jag ska genast testa dessa youtube-koder då jag under morgonen postade några klipp därifrån.
Dagens mat lät spännande den också. Hur gör du dem?
Kram

2. Irina februari 19, 2009 kl. 13:33

Jag lär mig genom att leta fram lösningar på mina problem på nätet. Det var så jag lärde mig webbdesign, ville helt enkelt göra en hemsida och då måste man ju ta reda på varför inget funkar i början… :-)

Ska nu börja laga de där plättarna. Kan publicera receptet, hinner ev. göra det imorgon. Håll ut!

3. Fröken Viktig maj 18, 2009 kl. 19:17

Haha gud så bra :) Får jag ta med mig denna info?

4. Irina maj 18, 2009 kl. 19:20

Visst får du det. :-) Ju fler som känner till det här desto snyggare klipp får vi se.

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant