Hurra, jag är en kvinna fånge i en kvinnokropp!
God morgon! Det är vår och det är söndag, men framförallt är det den 8:e mars som är internationella kvinnodagen. Jag är helt ointresserad av feminism (i traditionell betydelse) och har därför ingen koll på vad som är ”inne” just nu på den fronten. Däremot stortrivs jag med att vara kvinna. Vilken härlig tillvaro!
Ha, ha, min pappa (han som bor i Tyskland) har dagen till ära lekt med PhotoFunia och klistrat in min nuna ”där den hör hemma”:

Är för sömnig för att tänka på seriösa saker, men kan på rak arm lista hela fem ytliga fördelar med att vara kvinna:
1. Vi kan maskera eventuella blemmor, ojämnheter och färgfel i ansiktet lätt som en plätt med lite smink. Till och med på natten, om vi använder mineralsmink. Vet flera killar som är avundsjuka. :-)
2. Vi kan göra oss längre och få snyggare ben genom att använda högklackade skor. Och därefter välja om vi vill bära kjol eller byxor. Hellyxigt!
3. Vi kan ha fler smycken, t. ex. i håret, i öronen, runt vristen, runt midjan – wherever. Men kanske inte alla på en gång…
4. Vi kan ha jättemånga olika frisyrer och ett långt hårsvall som går att ”flippa” så där som de gör på film. Och se fullständigt ”hot” ut… :-)
5. Vi kan lacka naglarna i fina färger och dessutom göra dem både längre och snyggare. Och därefter skylla på dem varje gång det finns något vi inte vill göra.
Ha en trevlig söndag och glöm inte att beundra er i spegeln en extra gång. You’re fabulous!





4 kommentarer
1. bambi
mars 8, 2009 kl. 10:54
Jo, men så finns också en hel lista på saker som INTE alltid är så bra med att vara kvinna… men det behöver man inte tänka på en dag som denna!
Ha en trevlig söndag :)
2. Heidi
mars 8, 2009 kl. 12:00
Ha en härlig kvinnodag! Vi ses i morgon.. :)
(Vet inte vad du menar med ”feminism i traditionell betydelse”, men feminism strävar efter jämlikhet för alla = good deal for everybody:).
3. Ellinor
mars 8, 2009 kl. 12:16
Härlig bild och några fina fördelar med att vara kvinna har du också hunnit lista . Ja, jag klagar då inte.
4. Solli
mars 8, 2009 kl. 16:04
ja, det finns både för o nackdelar med att vara en kvinna resp. man. Men man ska vara stolt över det man är :o)
Ha en underbar dag!