söndag, mars 8, 2009 kl. 0:27

Lördag: jag & maten

Oj, vad klockan går fort. Så blir det när man sover bort halva dagen. Jag tänker jobba lite till med här kommer en lista på dagens matintag:

Frukost: ett ägg och gröt med blåbär
Lunch: Keso (grynost i Finland) med makrill i tomatsås
Middag: grillad kyckling med rödbetssallad
Mellanmål: en Fruitus bar
Mellanmål: Cambozola -ost med ostdaler
Mellanmål: latte macchiato

Hittade dessa bars i Coop på Östermalmstorg och de är både ekologiska, fria från ”konstigheter” och GODA. Det där sista är inte en självklarhet, alla bars jag smakar på hittills har haft otrevlig bismak. Men nu har jag ätit en Fruitus med äpple och älskade smaken. Rekommenderas!

2 kommentarer

1. Solli mars 8, 2009 kl. 16:00

de där måste jag prova :o)

2. Irina mars 8, 2009 kl. 18:00

Har ätit dem nu och de var alla jättegoda! Absolut bäst av alla jag någonsin ätit. Vill ha fler. :-)

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant