tisdag, mars 10, 2009 kl. 10:49

Mina kostvanor är nyttiga och trendiga

God morgon! Jag har äntligen sovit ut efter gårdagen. Steg ju upp alldeles för tidigt då, men det var det värt.

Slöläser Aftonbladet och hittar glädjande nyheter om att ett ägg per dag sänker blodtrycket istället för att höja kolesterolet som det hette tidigare. What a shocker – not! Att äta naturligt kan aldrig vara dåligt för en, vad de än hittar på där på Livsmedelsverket. Sunt förnuft går aldrig ur modet.

Och vidare kan vi konstatera att det är tedrickning som gäller nu. Om man vill vara trendig, alltså. Känner ni att ni bara måste dra på er harembyxorna och hälla upp en kopp Yerba Mate? Tänkte väl det.

Men allvarligt, vem bryr sig! Jag dricker te för att jag gillar det – och stuntar blankt i om Aftonbladet så skulle utnämna det till den otrendigaste drycken någonsin. Att vara trendskapare är roligare än trendföljare, every time. :-)

Ha en trevlig tisdag! Jag tänker plumsa genom snödrivorna till Pause för att betala vår tv. Den åker över till Finland i slutet av månaden när Torbjörn kommer hit.

2 kommentarer

1. FÄRJANRUTH mars 10, 2009 kl. 12:16

Ha en nice Tisdag. Kram. FÄRJANRUTH

2. Ellinor mars 10, 2009 kl. 16:40

Haha, ja vad gör man inte för att få ett förstasidesnyhet idag!? Även om det ständigt dyker upp nya dieter och mirakelkurer tror jag ändå att sunt förnuft är det enda som funkar i längden. Människan har överlevt i x antal hundra tusen år utan vare sig GI-mat eller Atkins. Man har helt enkelt lyssnat till kroppens signaler och bejakat dem. Vad skulle göra oss så annorlunda idag 2009?

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant