Filmer att se fram emot
Vad dålig jag är på filmtittande! Har en massa osedda filmer liggande men som vanligt är jag för upptagen, rastlös, trött i ögonen, [valfri ursäkt för att inte slappna av] för att bara ta en time out på två timmar och helt och hållet gå upp i någon av dem. Hoppas att ni inte är likadana.
I år kommer det flera intressanta nyheter som i alla fall jag vill se… förr eller senare. Här har jag samlat ihop några komedier åt er:
The Ugly Truth: handlar om morgonshowproducenten Abby (Katherine Heigl) vars jakt på Mr Perfect har resulterat i att hon förblir hopplöst singel. Men hjälpen kommer från oväntat håll när hon blir tvungen att samarbeta med den odräglige och chauvinistiske programledaren Mike (Gerard Butler), vars tv-show handlar om vad män och kvinnor attraheras av. Och resten kan ni säkert gissa.
Ghosts of Girlfriends Past: Kändisfotografen Connor Mead (Matthew McConaughey) älskar frihet, nöjen och kvinnor… i den ordningen. Som en riktig player drar han sig inte för att göra slut över Internet… med flera kvinnor samtidigt. Hans nonchalanta attityd är tom. nära att förstöra broderns bröllop. Men då får han plötsligt påhälsning av spöken. Andarna av hans tidigare flickvänner tar honom på en upptäckresa genom det förflutna, nutiden och framtiden. Tillsammans försöker de förklara varför Connor har blivit så känslokall och ta reda på om det finns hopp för honom att finna kärleken.
17 Again: År 1989 är Mike O’Donnell (Zac Efron / Matthew Perry) en basketballstjärna med möjlighet till collagestipendium och en mycket ljus framtid. Istället bestämmer han sig för att tillbringa livet med sin flickvän Scarlett som blivit på smällen. 20 år senare är Mikes glansdagar för länge sen över, likaså hans äktenskap med Scarlett. Befordringen på jobbet uteblir och hans tonårsbarn tycker att han är en loser. Men Mike får en ny chans då han genom ett mirakel förvandlas till 17-åring igen. Och medan han återupplever sina bästa år riskerar han att förlora det bästa som hänt honom.
Miss March: Eugene Pratt (Zach Cregger) vaknar efter fyra år i koma och upptäcker att hans tidigare så oskuldsfulla flickvän nu är en Playboy -modell. Han och den sexgalne polaren Tucker (Trevor Moore) bestämmer sig för att köra genom USA för att besöka den legendariska Playboy Mansion och vinna tillbaka Eugenes drömtjej. Låter som ”Dumb and Dumber”, om ni minns den.





Inga kommentarer.