tisdag, maj 19, 2009 kl. 23:28

Det gäller att följa inspirationen

Ja, vart den än tar en! Om man inte klarar av att sitta vid skrivbordet och skriva som normala människor gör – då får man sitta på badrumsgolvet (med skön golvvärme) tillsammans med NC10:an & Arc:en.

Jag har äntligen slutat dunka skallen i väggen och förbanna mig själv för att jag förlorade flera kapitel av min roman i hårddiskkraschen. Man måste plocka upp spillrorna och gå vidare helt enkelt.

Har nu läst igenom det material som finns sparat, förfasat mig ytterligare en gång över hur mycket som gått förlorat, och äntligen börjat skriva igen. Det finns ingen bättre tid än NU. :-)

7 kommentarer

1. Tina maj 19, 2009 kl. 23:42

ETT litet USB-minne som varje gång får göra backup av romanen och du slipper sådana otäcka fadäser.
Kul i alla fall att romanskrivar-Irina kommit igång igen, för de förlorade kapitlen kommer aldrig tillbaks som något mail eller så.

2. Kashaya maj 20, 2009 kl. 0:35

Sv. Tack så mycket.=)

3. Irina maj 20, 2009 kl. 0:36

Oh, det känns helt underbart att skriva igen! :-) Staplar fram och tvekar inför varje mening men så är det i början. Tänker absolut fortsätta i morgon.

Har nu ett USB -minne som är avsett speciellt för backup av boken. Och som används VARJE GÅNG jag slutar skriva.

4. Solli maj 20, 2009 kl. 0:52

Läste precis om din hårddiskskrasch…vilken otur! Jag har köpt en extern hårddisk så att jag kan göra backup kontinuerligt…man vet aldrig vad som kan hända..

5. Irina maj 20, 2009 kl. 0:56

Jag har två stycken + flera USB -minnen. Gjorde tyvärr backup av boken mellan två interna hårddiskar på datorn då runt julen. Och när jag ominstallerade en av hårddiskarna (felaktigt) så råkade jag även formatera om den andra. Inget system är idiotsäkert… för idioter är så påhittiga! ;-)

6. Ellinor maj 20, 2009 kl. 7:57

Vad roligt att höra att du kommit igång med skrivandet igen! Hoppas att du funnit en massa inspiration och att fingrarna nu glöder av skrivlust.
Kram på dig

7. Irina maj 20, 2009 kl. 11:38

Tack! Fingrarna kommer förhoppningsvis att glöda ju mer jag kommer in i skrivandet. Känns väldigt ovant först men det brukar gå jättebra så fort man lever sig in i handlingen och börjar hitta på nya intriger. :-)

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant