torsdag, juni 25, 2009 kl. 11:31

Heidi har flytit i land

Jag försover mig ALLTID när jag ska till Silja -terminalen! Alltså inte så att jag kommer för sent (jag är jättepunktlig av mig), men så att jag med nöd och näppe hinner ställa mig och se perfekt ”jag-har-väntat-i-en-evighet” ut samtidigt som jag försöker att inte flåsa högt eftersom jag minuten tidigare halvsprang som en dåre hela vägen från tunnelbanan i högklackat och stekande sol.

Alltså, suck! Sååå tråkigt att stå och vänta länge. ;)

Silja Symphony med Heidi ombord

Nu är Heidi äntligen här och vi har precis lämnat av hennes resväska hemma. Ser ut som två hillbillies (tänk shorts och trikåkjol) eftersom vi ska njuta av solen och bara slappa ute på stan. Det är dags för frukost i huvudstaden!

Överlåter ordet åt Heidi:

Ha ha.. ja, inte shorts och trikåkjol tillsammans.. ;) Vi kombinerar dem prydligt med varsin topp. Inte de snyggaste vi har i garderoben, dock.

Ira lyckade infinna sig i hamnen och inta den där uttråkade posen inom fem minuter, innan jag dök upp! ;) Jag träffade en bekant som arbetar på båten som tipsade mig vilken väg jag kommer ut snabbast möjligt utan att köa. Fick äta frukost tillsammans med henne i personalens matsal, vilket var intressant för mig. Ira däremot är föga imponerad, eftersom hon i sitt ”tidigare liv” jobbat på Silja Line i ett halvt år.

Är nöjd med min nya, blå resväska – blev helförtjust i färgen och så var det köpet avgjort. Visst är det enkelt då man är kvinna? ;) Undrar hur många av oss som gör t.om. större inköp, som bilar, till stor del pga färgen?

Härligt – nu ska vi ut i solen!! @–>——-

P.S. Usch, det där med att ”flyta i land” låter inte så bra.. tänker likdelar och annat trevligt. Ira har förhoppningsvis inte lika morbid fantasi.

1 kommentar

1. nina juni 25, 2009 kl. 12:15

skulle du vilja göra mig jätteglad och rösta på mig i veckans blogg http://hnaolsn.blogg.se/2009/june/bloggande-pa-bussen-finalisterna.html#comment

jag är nr 4 =)

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant