lördag, juni 27, 2009 kl. 20:37

T/BAR, Solli och solsken

Kom precis hem efter att ha slappat på T/BARs uteservering med bloggkollegan Solli.

Som vanligt är det kul att träffa någon som man kan diskutera WordPress, Photoshop och bloggmarknadsföring med, men vi hann också avhandla attraktionslagen för Solli ska precis börja läsa ”The Secret” och ville veta vad jag tyckte om den. Vi konstaterade båda att det verkar handla om vanligt sunt bondförnuft.

Man blir orange av att sitta på T/BAR. Vilket bara gör en gladare. :-)

Eftersom jag redan hade ätit hemma blev det te och kolhydrater för min del. T/BARs varma rabarberpaj med vaniljsås är jättegod! Lovar att hålla tassarna borta från sånt hela nästa vecka men just idag driver sömnbristen mig till att ge efter för syndiga frestelser av det här slaget.

Strandvägen, där hotell Diplomat ligger, är otroligt charmig soliga sommardagar som dessa. Tänker faktiskt börja powerwalka där oftare och göra en avstickare till Djurgården också om jag orkar.

Nu är det dags för… att hålla sig vaken i några timmar till. Blev plötsligt ännu sömnigare, vilket inte är så konstigt. Har ju inte sovit mer än sex timmar de senaste nätterna. Ångrar att jag inte drack latte!

6 kommentarer

1. Ellinor juni 27, 2009 kl. 20:45

En sådan vacker paj kan inte bara varit en fröjd för smaklökarna. Den var minst lika fin att titta på.
Kram

2. Irina juni 27, 2009 kl. 20:48

Vågade knappt äta den… men sen tog förnuftet överhand. ;-)

3. Solli juni 28, 2009 kl. 2:13

Tack för en trevlig träff! Sitter och beundrar dina foton…hög kvalitet är bara förordet! Återstår att se om Canon Ixus ersätter min Sony ;-)

Kram!

p.s.glöm inte att bjuda in min på inflyttningsfesten är renoveringen är klar ;-)

4. Irina juni 28, 2009 kl. 10:51

Tack själv! Se också fram emot den där inflyttningsfesten. ;-)

5. Petra juni 29, 2009 kl. 21:36

Så himla mysigt! Och vilka godsaker ni avnjöt :-)

6. Irina juni 29, 2009 kl. 21:41

Ja, det var kul att träffas. Kan ännu känna smaken av pajen och jag blundar. :-)

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant