torsdag, juli 16, 2009 kl. 23:50

Lyckad sommardag = sol, hav och en laptop

Ja men klart att jag tog med datorn! :-) Och när allt solande och badande blev för ensidigt (efter en halvtimme) satt jag och jobbade under ett parasoll istället. Torbjörns systers barn tyckte att det var jätteorättvist att jag ”fick sitta och spela”, för sånt får man tydligen inte göra på sommaren, och absolut inte på stranden.

Jag vägrar ändå känna mig som en dålig förebild – har faktiskt ingen skam i kroppen alls. ;-) Och gud, vad skönt det är att vara vuxen och göra vad man vill när man vill!

Jag en sån som behöver omväxling och det värsta som finns är att hamna i situationer där jag inte har möjlighet att plötsligt kunna göra något helt annat än det jag håller på med, speciellt om det jag håller på med är ingenting. Det är antagligen därför jag föredrar storstadssemester framför idylliska, men tråkiga, öar där tiden står stilla.

Jag gillar när telefonen ringer, det dimper ner mail i inboxen och det finns uppgifter som ska utföras. Inte så att det går till överdrift och sjävklart ska det handla om något kul, men i det stora hela är det så jag helst lever. Hur ser er drömlivsstil ut?

2 kommentarer

1. Ellinor juli 17, 2009 kl. 8:35

Enda stället där jag kan koppla av och faktiskt inte göra någonting är på en solig strand i södra Spanien. Annars är jag precis som du; väldigt rastlös och har svårt att hålla mig till en sak i mer än en halvtimma :P
Kram

2. Irina juli 17, 2009 kl. 10:23

Jag borde kanske testa stränderna i Spanien då. För de andra är bara roliga i max en timme innan jag börjar se mig om efter omväxling.

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Guider

Denna blogg innehåller mycket mer än inlägg om latte och shopping. :-) Ni har väl inte missat guiderna?