fredag, juli 24, 2009 kl. 0:46

Min trevliga torsdag

Det blev ingen träff med Olga idag eftersom hon jobbade. Inte med Heidi heller för hon åkte iväg till Köpenhamn precis när jag kom till Helsingfors. Istället spanade jag in en massa nya böcker i Akademibokhandeln och tillbringade därefter en stund med denna trevliga sallad och Torbjörns syster i luren.

Och sen dök Torbjörn själv upp och drog ut på en liten shoppingrunda med mig. Jag hittade den perfekta tulpankjolen på Zara tack vare honom. Han är en riktig lyckomaskot för mig när det gäller klädshopping. :-)

På bilden nedan kan man skymta kjolen på stolen, men självklart kommer det att dyka upp en bild med mig i den så småningom. Valde att flexa benen i mina älskade Esprit -jeans istället. Hela garderoben får ett lyft när man bär vita byxor. Jag rekommenderar!

När vi var klara i stan svängde vi in till mina föräldrar för att hämta mina saker (en hel resväska faktiskt, ni vet ju att jag inte kan packa lätt) och blev bjudna på mammas franska fårköttsgryta. Och sen åkte vi hem till Forsby och började se på alla serier vi missat. Har varvat ”Gossip Girl” med ”24″ hela kvällen och inte gjort annat än tagit en kort powerwalk innan vi parkerade i soffan.

Är konstigt nog inte sömnig trots att klockan snart är två men gör ändå ett försök att krypa till sängs med en bok nu. God natt, på er!

3 kommentarer

1. Tina juli 24, 2009 kl. 10:22

Lånar du ut Torbjörn – mot en liten slant? Förstår att man skall ha honom med sig på klädjakterna… ;)

2. Irina juli 24, 2009 kl. 11:55

Torbjörn skulle absolut vara värd pengen! Har för mig att det redan bildats kö av frivilliga som vill låna honom… ska fundera på saken. Kanske man kan ordna en bloggtävling med honom som pris nån gång. ;-)

3. Andrea juli 24, 2009 kl. 12:28

Nu har jag kört igång en tävling på bloggen där du kan vinna ett valfritt plagg från Evas Underkläder värt 250 kr! Titta gärna in på bloggen och var med du också! http://andreahansson.blogg.se/2009/july/utkast-da-var.html

Ha en bra dag!

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant