måndag, augusti 31, 2009 kl. 16:29

Kohandel mitt i stan

Regel nummer 1: När man vet vad man vill finns det ingen orsak att vänta.
Regel nummer 2: Satsa på testvinnare.
Regel nummer 3: Det går alltid att förhandla fram en bättre deal.

Bilden nedan föreställer en kopp te med knaprig biscotti och är tagen på Le Café – ett ställe som inte har gratis bredband. Lyckligtvis ligger det också ett startpaket från tre där på bordet. :-) Enligt testerna har tre för närvarande Sveriges bästa mobila bredband och då är det självklart det jag vill ha.

Att teckna abonnemang är i samma farlighetsklass som att gå med i en sekt. Är man oförsiktig kan telefonbolaget ta över både ens liv och plånbok, helt lagligt. Och handlar man i butik finns det inte ens någon distanslag som räddar en. Därför utspelade sig följande scenario på Kungsgatan tidigare idag:

Jag: Så jag betalar alltså bara 99 kr / mån? Inget mer?
Säljaren: Ja, det stämmer.

Jag fyller i ort och datum på avtalet (det gäller att engagera säljarens tid och energi så att han blir mindre villig att backa) och övergår därefter till att läsa exakt vad det är jag håller på att underteckna.

Jag: Det står att det tillkommer en fakturaavgift på 24 kr.
Säljaren: Ja, just det…
Jag: Så jag betalar alltså mer än 99 kr / mån.
Säljaren: Eh, ja… Men du kan ändra till nätfaktura efter att du fått den första räkningen. Då blir det gratis.

Jag uttrycker min åsikt om idén med att vara tvungen att betala en avgift för att få betala en annan avgift men fortsätter läsa.

Jag: Det finns en bindningstid. Med det går väl bra att uppgradera till ett dyrare och snabbare abonnemang innan den tiden gått ut?
Säljaren: Nej, tyvärr. Då måste man köpa ett nytt.
Jag: Det låter märkligt. Vad gör jag med två abonnemang, varav ett är för långsamt?
Säljare: Ja, tyvärr är det så att det inte går att uppgradera ett befintligt abonnemang till ett annat.
Jag: Varför det? Är det inte bättre för oss båda att ni får mer pengar av mig så fort som möjligt och att jag är nöjd med hastigheten och vill fortsätta vara kund hos er?
Säljaren: Hmmm… ja, vi kan faktiskt göra ett undantag. Jag skriver att du får prova på basabonnemanget i två veckor och får uppgradera gratis därefter om du vill.

Jag läser vidare.

Jag: Här står det att ni tar ut en startavgift på 250 kr vid tecknandet av abonnemanget.
Säljaren: Oj, ja just det. Det glömde jag att nämna.

Jag rynkar pannan och lägger ner pennan.

Jag: Ingen fara, det är ju inte du som har kommit på alla de här dumheterna. Däremot kan du hälsa den som har att jag blir avtänd av att man smyger in en massa extra avgifter. Jag har ändrat mig nu. Ska höra med Tele2 istället och se vad de erbjuder.
Säljaren: (skrattar nervöst) Nej, vänta! Jag kan faktiskt bjuda på startavgiften eftersom jag glömde att nämna den. Hemskt ledsen! (kollar på mitt leg) Och så ser jag att du precis har fyllt år också… Grattis! Det blir ju som en liten present i efterhand.

Tänk att man ska behöva hålla på så här! Jag hatar att behöva leka alla dessa lekar. Men tyvärr är det vad som krävs om man vill slippa känna sig som en idiot det närmaste året och dessutom spara över 650 kr inom loppet av en minut. Tänker vara snäll resten av dagen. :-)

9 kommentarer

1. Annika augusti 31, 2009 kl. 16:53

Bra jobbat!

2. Tina augusti 31, 2009 kl. 17:36

Hatar också såna där prisuppgifter.
Mitt Boxer är ju en sån där luring den med 159 Kr/mån, men de håller tyst om kortavgiften varje halvår. Märkligt att den inte kan ingå i månadsavgiften!

3. Irina augusti 31, 2009 kl. 18:15

Annika: Den tid man ägnar åt att inte tjäna pengar kan man ju i alla fall använda till att spara dem… ;-)

Tina: Ja, tekniskt sett håller de ju inte tyst om den. Den är ”klart och tydligt” specificerad i det milslånga avtalet som innehåller termer du behöver flerårig juridisk utbildning för att förstå. Och ett par starka glasögon.

Fattar inte varför det inte är olagligt att hålla på som de gör. Det är klart förvirrande för konsumenten att inte få veta alla avgifter ”i samma storlek”. För de betalas faktiskt ur samma plånbok och det enda jag i längden vill veta är hur mycket TOTALT de kommer att debitera varje månad. Om de sen vill splitta beloppet på alla sina personalavdelningar intresserar mig inte nämnvärt.

4. Helena augusti 31, 2009 kl. 21:35

Haha…det är bara DU som kan lyckas med det här!!! :D

5. Irina augusti 31, 2009 kl. 21:40

Har lärt mig av de bästa. :-)

6. Miss Agda augusti 31, 2009 kl. 22:35

Frustrerande… Men måste säga att JÄKLIGT BRA JOBBAT! ;)

7. Petra augusti 31, 2009 kl. 22:51

Hahaha, känner igen det där då jag nyligen införskaffade mobilt bredband från Telenor. Man blev helt förvirrad av alla extrakostnader och eftersom jag är inbyggt skeptisk kände sig nog säljaren extremt pressad ;-)

8. Solli september 1, 2009 kl. 0:54

Freakin’ fantastic! Bra jobbat ;-) Man ska aldrig skriva på eller förbinda sig till något bara sådär hux flux..då vet man att ngt lurt är på G. Men du satte säljaren på plats och slapp därmed startavgiften, great!

Sedan kan jag även tillägga att du köpt ett riktigt bra mobilt bredband! Jag fick låna med mig en sådan när jag var i Skåne i somras..var ute på landet (in the middle of nowhere) och bredbandet funkade utan problem! Får toppbetyg från mig :-)

Kram!

9. Irina september 1, 2009 kl. 1:28

Miss Agda: Tack! Kände mig lätt andfådd när jag kom ut. ;-)

Petra: Vad skönt att det finns andra som är besvärliga. Just i det här fallet kan man inte var för skeptisk.

Solli: Vad bra att recensionerna stämmer. Inne i centrala Stockholm ska det ju i och för sig inte vara problem med något abonnemang, men jag vill inte riskera att åka på ett som krånglar i tid och otid. Och så är ju kundservicen också av betydelse.

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant