lördag, september 19, 2009 kl. 18:36

Mellanlandar hemma innan vi fortsätter ut i natten

Vi har precis kommit hem från stan och skrek nästan av lättnad när vi äntligen fick ta av skorna. Man ska ju ha bekväma skodon om man planerar att gå mycket, men av någon anledning blir frestelsen att bära skyhöga klackar för stor varenda gång – vilket man ångrar när smärtan blir outhärdlig just när shoppingen är som intensivast. Men det är ingen inbillning – folk ÄR snällare mot en när man har snygga fötter!

Nåja, vi hann i alla fall beta av Sturegallerian, Biblioteksgatan och NK och dessutom göra ett obligatoriskt besök på Saturnus Café. Olga hade inte sett kanelbullarna där tidigare och har man inte det så har man inte sett Stockholm. Hon blev inte besviken. :-)

Jag har minskat på koffeinintaget och dricker varm choklad

Olga påminner mig om början av Shopaholic -filmen. Jacka: Marella, jeans: Rock & Republic, skor: Pura Lopez, glasögon: Prada, väska: Chanel.

olga_ute

En bra början…

olga_vast

… men en Juicy Couture -väst från NK Boutique är alltid välkommen.

olga_nk

Snilleblixt!

Nere i väskavdelningen kom vi plötsligt på att plånböcker egentligen är helt onödiga. Varför ska man släpa runt på dem när man bara använder kort, och någon sedel då och då? Olga köpte därför ett litet kortfodral i läder och har antagligen minskat sin väskas vikt med över ett kilo tack vara denna geniala idé. Tänk att killarna har haft rätt hela tiden!

olga_kjol

Smakprov på innehållet i resväskan

Nu ska vi duscha, sminka oss och prova igenom hela resväskan & garderoben hundra gånger innan vi bestämmer oss för att välja det vi provade först. Tänker parta ordentligt ikväll och bära ännu högre klackar än tidigare! :-D

6 kommentarer

1. Y september 19, 2009 kl. 21:02

Vad fina ni är. Ha kul, superkul (verkar onödigt att säga ;D )
-Y

2. Irina september 20, 2009 kl. 3:44

Tack! Var inte alls onödigt att säga för tydligen finns det inga garantier. Men vi är glada ändå. :-)

3. Miss Agda september 20, 2009 kl. 11:43

Hälsa snygga Olga att hon har en grymt snygg Chanel-väska!
Ha en härlig söndag!

4. Irina september 20, 2009 kl. 21:20

Tack, ska absolut hälsa henne. Det där är den första väskan av många som hon fått med hjälp av attraktionslagen – och då menar jag ”The Secret” och inte något annat. ;-)

5. Solli september 22, 2009 kl. 23:44

Ni ser ut att ha haft en riktig trevlig shoppingtur i Stockholm :-) Blir extra glad av att läsa att du introducerade henne till Saturnus och mina favoritbullar, hihihi ;-)

Gillar dessutom även Olgas outfits, speciellt den med pennkjolen ;-)

Kram!

6. Irina september 23, 2009 kl. 2:08

Saturnus är ett måste. Ingen får hälsa på mig utan att bli ditsläpad! :-)

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant