Vad jag lyssnar på i det här tillståndet…
När man inte vet vad man ska göra ska man ändå göra någonting. Gyllene regel. Lite som att ställa frågan ”men vad skulle du svara om du visste?” när någon svarar ”jag vet inte”. Brukar lura hjärnan förvånansvärt ofta men funkar tyvärr inte på mig idag.
Sååå… jag håller mig till bedövande och uppiggande medel istället. Följande finns på menyn:
1. Alkohol (Är fortfarande avtänd på det, dammit!)
2. Choklad (Nej. Man förstör inte hyn bara för att man har en livskris!)
3. Musik… :-)
And music it is! Men absolut inget deppigt. Nej, det ska vara poppigt, dunkigt, djupt och glatt på samma gång. Alltså nya mixar på gamla välbeprövade låtar. Uppskruvade till max. Sandra brukar få fart på mig.
Har självklart dagboken standing by och umgås med världens bästa psykolog – mig själv. Jag KAN lösa det här! Trots att jag inte ens har panikångest till hjälp.





3 kommentarer
1. Petra
oktober 11, 2009 kl. 0:40
Du är så cool! Och pålitlig. Man går bara in här så får man världens bästa låttips! Det där var ett kanonbra örhänge. Du – vin och Eros snart va? Och MYCKET prattid :-) Kramar
2. olga
oktober 11, 2009 kl. 10:48
Försök att orka, det kommer att bli bättre…satt också hela fredagskvällen och grät pga ensamhet mm. På lördagen kändes det bättre och telefonen gick het när bl.a Jevgeni, Tomppa och Thomas(NEW!) ringde längs med kvällen…:-) Musik, motion och planering är saker som kan hjälpa när man är nere.
3. Irina
oktober 11, 2009 kl. 19:06
Petra: Blir alltid förvånad när någon annan gillar mitt nostalgidunk. Känner mig alltid som en nörd när jag (smyg)lyssnar på Sandra och dylika artister. Men man kan ju inte rå för att just de får en på bra humör.
Vin och Eros är precis vad jag behöver! Mejlar om det lite senare och hoppas att vi hittar någon lämplig tid redan nästa vecka.
Olga: Laddar med ny energi. För om det är något både du och jag vet så är det hur fort deppig vardag kan förvandla sig till något fantastiskt. Och då vill man vara redo!