lördag, januari 2, 2010 kl. 2:17

Slapp nyårsdag på varma ställen med mysbelysning

Dagar som dessa är man extra tacksam för att det finns hotell, de håller nämligen aldrig stängt – inte ens på nyårsdagen. Och därför var det just till såna som jag och Olga styrde kosan för att få vår dagliga dos av god mat och underhållning.

Eftersom vi precis ätit frukost hemma kändes det helt rätt att börja bakifrån och inleda med efterrätt på Cadierbaren. Jag hade lovat mig själv en nyårsbakelse och Olga var i desperat behov av koffein. Hon dricker 4-5 koppar kaffe per dag, tänk på det nästa gång ni kallar mig beroende!

Finländare brukar tycka att svenskt kaffe smakar cyanid men det beror kanske på att de dricker Gevalia. Olga tyckte att Arvid Nordquist, som Grand serverar, var helt ok. Jag själv drack te (gillar Grands Finest Tea Blend) och åt en äppelpaj med pecannötter. Kan livet bli bättre?

Satt och pratade någon timme och fortsatte sen över till Lydmar Hotel som ligger precis intill. Man blir hungrig av efterrätt. ;-)

Ser ni lysande älgar befinner ni er utanför Lydmar

Lydmar är rankat som ett av världens bästa hotell, vilket inte förvånar mig det minsta. Inredningen är superb! Vilken tur att jag bor här i Stockholm och kan beundra den gratis så ofta jag vill, en övernattning hos dem kostar nämligen mellan två och tiotusen kronor per natt.

Trappan ner till bottenplan

Bottenplan utgörs av en blå soffa och en samling Fantomentavlor på väggarna. Kan inte påstå att jag förstår symboliken i just dessa konstverk (för det finns väl alltid en sån?) men färgkombinationen är helt i min smak.

Känn er som hemma! :-)

En trappa upp ligger receptionen som består av ett vanligt bord istället för disk. Där ligger även restaurangen, inredd som ett stort, trivsamt vardagsrum med dimmad belysning och levande ljus utplacerade överallt.

Ingången till restaurangen

Möblemanget består av Chesterfield -soffor, Biedermeier -fåtöljer och en hel del andra omaka möbler men bildar ändå en häpnadsväckande attraktiv och sammanhängande helhet.

Bokhyllorna innehåller förutom böcker även en massa intressanta och vackra föremål, bl.a. fågelburar, vaser, tavlor och vinflaskor.

Precis där vi satt fanns en jordglob, en afrikansk staty och en hög trevliga coffee table books att bläddra i (bl. a. en jättebok om Michelangelos storverk). Bra idé att ha såna tillgängliga med tanke på att en ”well done” biff tar hela 20 minuter att steka.

Lyxhamburgare och tonfiskrulle med hummer

Något annat som är typiskt Lydmar är att det saknas en bardisk för personalen att gömma sig bakom. De cirkulerar istället runt i salen och slår sig ner på armstödet bredvid en när man beställer. Det känns precis som om man var hemma hos dem och gör hela upplevelsen ännu trevligare.

Jag & menyn

Två timmar och en massa god mat senare begav vi oss äntligen hemåt. Kokade te, åt choklad och började därefter undersöka Olgas nya dator. Windows 7 verkar inte skilja sig så mycket från Vista så det var inga problem att anpassa gränssnittet efter hennes smak. Däremot fanns det stora luckor i hennes nördkunskaper och jag tog tillfället i akt för att äntligen gå igenom allt viktigt som jag borde ha lärt henne för länge sen.

I morgon blir det shopping fram till klockan tre varefter hon flyger hem till Helsingfors. Kommer att sakna henne men nu är det dags att göra andra saker än att äta sig proppmätt och halvligga i hotellsoffor. Tur att man gillar vardagar också. Ser faktiskt fram emot måndagen. :-)

Inga kommentarer.

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant