Skönhetsfavoriter 2009
Marknaden översvämmas av skönhetsprodukter och alla är INTE lika bra. Ett effektivt sätt att minimera risken för felköp är att endast prova sig fram bland testvinnare, dvs. sånt som erfarna sminknördar röstat fram som bästa produkt efter att ha provat flera i samma kategori. Denna metod har funkat jättebra för mig genom åren (utom när Osis Dust It hamnade i mitt hår) och därför lusläser jag nu följande:
Bjooti: skönhetsfavoriter 2009
Fröken Rosa: Bokslut 2009
LipGloss Bitch: LGB listar 2009
Den produkt jag själv gillat mest under 2009 är krämen Hope In a Jar från Philosophy. Ska precis ta och beställa min tredje burk nu.

PS. Rekommendera gärna bra skönhetsbloggar ni följer. Jag söker ny inspiration.





4 kommentarer
1. Miss Agda
januari 3, 2010 kl. 19:19
Är det en ansikts- eller kroppskräm som du rekommenderar?
2. Irina
januari 3, 2010 kl. 19:25
Hope In a Jar är en ansiktskräm och innehåller bl. a. lactic acid som exfolierar huden. Till skillnad från många andra verkar den inte täppa till mina porer.
3. Perfektionista
januari 7, 2010 kl. 0:34
Har länge funderat på denna produkt. Kanske dags att prova.
Jag har inte direkt någon blogg, men en hemsida om skönhetsvård av all de slag. Kanske kan den inspirera dig? :o)
http://www.perfektionista.se
4. Irina
januari 10, 2010 kl. 17:27
Tack, ska ta en titt. :-)