onsdag, februari 10, 2010 kl. 10:59

Onsdagsplaner och allmänt svammel

Morning, alla! Nu ska jag åka in till stan och träffa Ritah, lovade att låna ut en bok åt henne (mycket ovanligt, jag är jätterädd om mina böcker). Och sen ska jag försöka hitta kuvert i storlek A4 med klisterremsa på baksidan. Är bortskämd och ratade alla “vanliga” jag tittade på igår men börjar misstänka att lyxvarianten har blivit utrotad. Är det lågkonjans fel?

För övrigt händer inget speciellt, i alla fall inget jag vågar skriva om här i bloggen. Bakom kulisserna händer det saker hela tiden och förr eller senare kommer det självklart att hamna här i någon form.

Jag är en sån som sällan avslöjar något innan jag uppnått resultat men brukar ibland lätta på trycket genom att skriva kryptiska meddelanden på Twitter / Bloggy. Skarpögda läsare som känner mig jättebra har alltså chansen att lägga ihop två och två samtidigt som jag officiellt föredrar att maskera mig med en egen version av ett Mona Lisa -smajl och låtsas att livet är tråkigt. (Ibland är det faktiskt så tråkigt som det står, men inte nu.)

No comments!

Ha en jättetrevlig onsdag! Och håll ögonen på bloggen tretiden så ska ni få läsa en case study av lycka. Jag har placerat förstoringsglaset över en person som har inspirerat och gjort mig glad hela vintern. :-)

7 kommentarer

1. Cia februari 10, 2010 kl. 16:27

Hmmm de där kuverten var spännande känns som det borde vara självklart i varje kontorsbutik med lite självaktning.

Ser fram emot studien i lycka.

2. Irina februari 10, 2010 kl. 21:41

Hittade förpackning med 50 st inne på Svanströms. Nu kommer jag att klara mig utan att köpa nya i flera år.

3. Cia februari 10, 2010 kl. 21:43

Svanströms så klart… det är en butik vär vår aktning ;-)

4. Irina februari 10, 2010 kl. 21:48

När jag går in i den stora vid Hötorget känns det precis som att vara i en porrbutik. Älskar kontorsprylar! :-)

5. Cia februari 10, 2010 kl. 22:14

Mmm inatt designade jag ett höj och sänkbart skrivbord i huvudet där M och jag skulle ha var sitt. Till det vill jag ha var sin Capiscostol i vitt skinn http://www.mysecretwindow.se/?s=capisco .

Till det lite vintage hålslag, häftaparat mm…
http://www.deskstore.se/epages/deskstore.sf/sv_SE/?ViewObjectID=18365

6. Irina februari 10, 2010 kl. 22:19

Läckert! Ett trivsamt kontor är absolut värt att satsa på.

7. Cia februari 10, 2010 kl. 22:24

Och bekvämt…

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Frågor, åsikter, presenter? Maila hit: irina@rosaglasogon.se

Guider

Denna blogg innehåller mycket mer än inlägg om latte och shopping. :-) Ni har väl inte missat guiderna?