Samma sak som igår
Dag två av skolningen gick lika bra som dag ett. Tog mig till ”the middle of nowhere” (Tollare ligger waaay utanför tullarna) trots att Gröna linjen var avstängd och att jag nästan frös av mig tårna innan jag fick tag på en taxi och därefter klev på rätt buss vid Slussen.
Men det var absolut värt besväret. Idag tränade vi samtalsteknik och spelade rollspel. Jag kan med absolut säkerhet säga att det är svårare att vara professionell när man befinner sig i en konstlad situation med en ”skådespelare” och en observatör framför sig än vad det är i en riktig situation.
Vi hade 12 minuter på oss att prata med en tjej som hade problem (spelades av en annan kursdeltagare) och få henne att öppna upp. Observatören skulle notera hur det hela såg ut från sidan och vilka tankar det väckte hos henne. Som ni säkert förstår blev det en jätteintressant, men även småstressig, eftermiddag tack vare det här.

Är för trött för att skriva något mer just nu men visar istället några bilder på lunchmaten. Det gäller att hålla människor mätta om man vill lära dem något och efter de läckerheter vi bjöds på i skolmatsalen idag är jag nästan beredd att flytta till Tollare trots att det ligger så långt ifrån Tures. Nästan… ;-)








8 kommentarer
1. Julia
februari 21, 2010 kl. 21:07
Vilken fin blogg du har! :)
2. Stina
februari 21, 2010 kl. 21:29
Hej!
Ett måste att kolla in din blogg :) Håller med Julia, riktigt fin!
Tack för helgen, mycket givande!
3. Casia
februari 21, 2010 kl. 22:49
You go, Irina! Se till att vila lite också, emellanåt… HUG
4. Cia
februari 22, 2010 kl. 9:15
Lustigt det där med rollspel. Det gjorde vi en hel del när jag läste till säljare (Yupp finns utbildning för det med ett läsår på Folkhögskolan).
Jag har inga problem att prata med okända människor eller inför klassen när jag sitter på min plats. Jag är en sån där jobbig vifta med handen och svara på alla frågor person. Men så ska jag stå framför samma klass och rollspela eller något annat och jag är så nervös att jag nästan mår illa. Ibland filmades vi också. Högst märkligt hur jag reagerar.
Hade inte gillat att göra ditt rollspel med en observatör heller, det är jag säker på. Känner du dig redo nu då?
5. Amanda
februari 22, 2010 kl. 11:46
Jag håller med Julia och Stina. Jättefin blogg!
6. Irina
februari 22, 2010 kl. 14:13
Tack, alla! Det var jättetrevligt att träffa er och vem vet, vi kommer kanske att ses igen. :-)
Casia: Ingen risk. Det finns ju något som heter afterwork. ;-)
Cia: Åh, jag känner verkligen igen mig. Jag har alltid haft svårt för att hålla föredrag och hålla tal inför stora grupper. Ändå jobbade jag som gymnasielärare i ryska en hel termin och det gick hur bra som helst eftersom jag visste att hela ansvaret låg på mig och att jag kunde prata fritt utan att intensivföreläsa om något speciellt. Beror på situation alltså.
Våra rollspel igår var inte såna att man behövde spela inför hela klassen. Vi satte oss i grupper om 3-4 st i varsitt tomt klassrum.
7. Cia
februari 22, 2010 kl. 20:16
*flinar* Jag har också jobbat som lärare. I Basic HTML, CSS, Lingo och JavaScript under. Tyvärr gick skolan i KK vid IT-kraschen.
Då ska dui veta att jag tackade nej till en plats på konstfacks bildlärarlinje just för att jag inte kunde se mig själv som lärare :-)
Den här gången var det inget medvetet uppsökande val, jag blev tillfrågad och det kändes vettigt att tacka ja till jobbet. Trivdes så bra att jag gärna hade jobbat vidare med det om konkursen inte blivit ett faktum. Jag överlevde det jobbiga att stå och föreläsa och trivdes som fisken i vattnet med resten. Jag var själv elev på skolan innan, mitt elevprojekt var Michael Bindefeldt ABs hemsida. Den hade han kvar till för något år sedan. Men jag gillar verkligen den han bytte till, det var dags.
8. Irina
februari 23, 2010 kl. 0:51
Wow, hade varit intressant att se den hemsidan. Bra att ha som referens när man söker nya kunder. :-)