För trött för en rubrik
Puh! Det är såna här dagar man åldras lika mycket som under ett år. Vaknade 6:45 efter alltför få timmar sömn, jobbade i butiken fram till fyra och blev därefter hemkörd av Torbjörn som väntade på parkeringen. Efter en kort återförening (där demonstration av den nya firmabilen ingick) började vi montera isär möbler i min lägenhet. Jag ska egentligen inte flytta förrän om en månad men det är lika bra att börja i god tid.

Kom inte längre än till mitt stora kontorsskrivbord när det uppstod brist på korrekta verktyg. Tydligen hade Torbjörn haft med sig ett och annat användbart när jag flyttade hit – verktyg som självklart inte finns i den nya bilen.
Gr8! Lördagkväll – inga verktyg. Om inte… man shoppar på Lidl. De säljer nämligen ett otroligt prisvärd och högklassigt set som innehåller blocknycklar (egentligen kombinationsnycklar) i alla storlekar man kan tänkas behöva. Jag kallade dem skiftnycklar först men Torbjörn har förbättrat min allmänbildning och jag kan nu både hantera muttrar och prata med dem så de förstår.

Nu är allt som skulle göras gjort och vi ska äntligen äta något. Sen gäller det att somna så smärtfritt som möjligt. Grannarna har fest (någon som är överraskad?), madrassen på golvet är inte riktigt lika skön att ligga på som när den var i sängen och jag ska upp 6:45 igen (inget man vill tänka på när man MÅSTE somna i tid). Men jag är glad i alla fall. What else is there? :-)






6 kommentarer
1. Heidi
mars 14, 2010 kl. 9:55
Oj… skickar över lite energi! Verkar som om det kan behövas :)
2. snede
mars 14, 2010 kl. 17:50
:D har du hamnat i fel gång?det första jag läste efter att jag kolla in dej va SOCKER ;) nej nej,det har nu bara råkat sej.
Tur att Lidl fanns till rescue,fick bilen alls några + poäng?
3. Irina
mars 14, 2010 kl. 17:57
Heidi: Tack! Behövs lika mycket idag som igår. :-)
Snede: Sockergången var ett misstag. Självklart. Vi köpte crackers och Cambozola åt mig och så blev det skink/ostsmörgåsar för Torres del.
Bilen fick många pluspoäng, den känns verkligen NY! Började skratta när jag fick veta att navigatorn larmar ifall man kör för fort. Den funktionen blir INTE långlivad… ;-)
4. snede
mars 14, 2010 kl. 20:18
XD bloody hell,det är samma som min bil börjar piipa om den märker att det börjar skita sej…vadå nerverande!!!!!så den navigatorn har sin begravning påkommande snabbare än den kan säga ”nästa vänster”! :D
5. Cia
mars 14, 2010 kl. 21:58
Korrekt benpose även i matbutiken ;-)
6. Irina
mars 14, 2010 kl. 22:34
Men självklart! Finns andra slags bilder också… men de bevisar bara att den där benposen är värd sin vikt i guld. I alla fall om man krälat omkring på golvet och tänjt ut sina jeans till något i stil med mysbyxor. ;-)