Det är första april men jag lovar att vara snäll :-)
Har inte hjärta att lura er idag. Efter allt jag avslöjat här på senaste tiden har ni ju blivit vana vid sånt som låter lite… annorlunda. Och då blir det inte riktigt fair game, eller hur? ;-) Istället kan jag besvara ett par frågor om flytten som jag fick via Twitter.
Konrad och Albin, kommer de att hjälpa dig med flytten?
Ha ha, ja det skulle man ju kunna tro efter att de vågat väcka mig så tidigt på morgonen som de gjorde igår. Men nej, för första gången flyttar jag som en ”normal” människa, alltså med hjälp av en riktig flyttfirma istället för mina ursnälla vänner (Konrad flyttade mig till Stockholm år -97, by the way). :-) Efter att ha läst recensioner bokade jag en bil + två man från Stadsbudet. De dyker upp klockan tio den 15:e april, två timmar efter att jag har fått nycklarna till den nya lägenheten.
Hur mycket är det som ska flyttas?
Allt som får plats på 31 kvm utan att det ser stökigt och trångt ut. Men jag blev faktiskt lite förvånad när jag började packa. Trots att jag jobbat som ordningskonsult och är en människa som inte gillar att spara sånt jag inte behöver och/eller gillar dök det ändå upp en del saker som jag slängde alternativt lämnade in på Myrorna. Men självklart inte såna mängder som mina tidigare kunder hade i sina bostäder. Är faktiskt väldigt nöjd med mig själv i det här sammanhanget.

Än så länge har jag bara packat ihop tolv banankartonger men det blir minst dubbelt så många till. Plus säckar med kläder, möbler och en del lösa föremål (t. ex. datorn).
Vet inte riktigt vad jag ska packa nu för jag använder allt som finns kvar. Hmm… kan kanske avstå från mixern och elvispen. Speciellt med tanke på att de senast användes förra sommaren. (Vad är det för idé att laga mat om man knappt hinner smaka på den innan man blir mätt?) Och lådan med bruksanvisningar och garantikvitton kan man väl också klarar sig utan. Packar ner dem i morgon.
Nu är klockan mitt i natten igen och min dygnsrytm är officiellt rubbad tillbaka till det den var för ett par månader sen. Jag har unnat mig att sova till elva de senaste dagarna men i morgon ska jag jobba lite i butiken och då måste jag vara där klockan elva. Har vissa åsikter om den saken men väljer att bita ihop och tänka på annat. Att jag hinner läsa lite innan jag somnar, till exempel… ;-)





Inga kommentarer.