Latten har precis blivit billigare
Den urgulliga tjejen på Espresso House Vasagatan föreslog att jag skulle skaffa deras Coffee Card eftersom jag brukar besöka dem så ofta. (Jag har dille på Espresso House -latte just nu. Den är utan tvekan en av stans bästa.)
Jag kontrade med att 10% rabatt är för lite med tanke på att jag då måste bära omkring på ytterligare ett kort i plånboken där utrymmet är lika värdefullt som en obebyggd tomt på Manhattan. Well, what do you know… Fick som svar veta att extra goda kunder inte behöver nöja sig med en så låg rabatt! And the rest is history. :-)






4 kommentarer
1. Cia
maj 12, 2010 kl. 21:15
It still isn’t a Amex Black card but it might make you feel like it is ;-)
2. Irina
maj 12, 2010 kl. 21:20
Exakt! Och vid det här laget vet vi alla vad sånt kan leda till… :-D
3. Casia
maj 13, 2010 kl. 9:18
Hehe… Den där har pakrerat i min plånbok ett bra tag :-) Fast jag måste erkänna att jag har varit dålig på att använda den på sistonde… Jag har såna där perioder – dvs vägrar dricka annat än Espresso latte/Waynes/Starbucks…pick one. Anyways, idag ska jag släpa mig bort till just Waynes och äta och dricka som en kung (läs latte och scones). Har levt på bars och yoggi i en vecka nu (man orkar inte äta speciellt mucho, inte jag ialla fall, när man är sjuk) så det börjar rycka i ute-frulle-genen :-) Ha en lovely dag, Irina dear!
4. Irina
maj 13, 2010 kl. 11:59
Har du också märkt att kvalitén på Waynes latte varierar jättemycket till skillnad från Espresso House? Den enda Waynes som jag gillar är den på Vasagatan. Deras latte är jättestor, fantastiskt krämig och helt superb. Smaka på den så fort du kommer hit.
Ha en bra dag du också och krya på dig! :-)