måndag, maj 24, 2010 kl. 2:31

Det blev filmkväll istället för sovkväll

Jag som var jättesömnig efter jobbet idag är av någon outgrundlig anledning fortfarande vaken! Piggnade till elvatiden och beslöt att se någon av filmerna på min ständigt växande lista över de jag vägrar missa. Satsade på den färskaste (borde verkligen se ”Australia” från 2008 snart…) och valde ”Alice i Underlandet”.

Tim Burton har i bästa Hollywood -anda gjort en egen tolkning av Lewis Carrolls original och tom. slagit ihop två av hans böcker till en historia. Den röda drottningen (sammanslagen med Hjärter Dam) och den vita drottningen kommer ursprungligen från ”Alice i Spegellandet” som handlar om hur Alice hamnar på andra sidan spegeln och mitt i ett schackparti. Filmen är absolut inte bättre än böckerna men går bra att se ändå bara för att den är så välgjord.

Alice In Wonderland trailer

Många som har sett den här filmen säger att den är jättetråkig men jag håller konstigt nog inte med, trots att jag avskyr surrealism i alla dess former. Beror säkert på att jag är ”van” vid just detta flum eftersom Alice -böckerna hörde till mina favoriter när jag var liten. Mitt ryska exemplar med originalillustrationer av Tenniel står fortfarande i mammas bokhylla hemma i Finland och jag bläddrade faktiskt i den förra gången jag var där.

Alice i den form jag blev bekant med henne

Berättelserna om Alice är visserligen underhållande för barn men egentligen tycker jag att de är ännu intressantare att läsa nu när man är vuxen. Det som i början framstår som surrealistiskt dravel är egentligen Lewis Carrolls skarpsinniga sätt att driva med bl. a. matematik (han var själv matematiker), den latinska grammatiken och den engelska regeringen. Kolla här på Wikipedia så förstår ni. ”Alice i Spegellandet”, som är min favorit, går dessutom ut på att Alice (som representerar en bonde) vinner ett schackparti i endast elva drag.

Ingen dum snubbe den där Lewis. Jag gillar speciellt hans numera bevingade ord: ”Om du inte vet vart du är på väg kommer du att hamna någon annanstans!” Ni vet varför. ;-)

Ha ha, denna kväll är verkligen inget undantag, skulle ha legat i sängen för länge sen om jag verkligen haft det som mål. Men NU är jag säker på att det är dit jag vill. Kan knappt hålla ögonen öppna. God natt!

PS. Kolla vad jag hittade här. Ifall ni inte orkar hela vägen till biografen…

Inga kommentarer.

Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar!

Heter: Irina (eller Ирина i original). Bor: i Stockholm men kommunicerar även med finlandssvenskar, ryssar och de som kan engelska. Är: ego chic och svag för intressanta människor, krämig latte och lyxiga prylar. Anhängare av: sunt förnuft och attraktionslagen. Gillar: att följa spontana infall, skriva & knacka kod, bryta mot jantelagen och umgås med likasinnade. Läser: Lifestyle, chic lit och deckare varvade med psykologi, filosofi och kvantfysik. Bloggar: om vardagens höjdpunkter, stadens nöjen och livets mysterier. »

Attraktionslagen (bekant från The Secret) förklarad enkelt, tydligt och rakt på sak.

Gilla Attraktionslagen på Facebook för uppdateringar.

Feedback

Glada kommentarer blingade med smileys är fullt tillräckligt...

... men vill du visa uppskattning i form av "lattecash" så går det att göra via PayPal här. :-) Tack!

Här hittar du andra guider jag har skrivit. Ibland som svar på läsarfrågor, ibland som svar på mina egna.

Kost & hälsa

Internationellt

Annat intressant