Huvudstadsträff med Olga
Varför finns det så få ”vardagsrum” i Stockholm och så många här i Helsingfors?! Jag syftar alltså på barcaféer med sköna soffor, bokhyllor, mysig belysning, bordsservering och loungemusik på en volym som inte tvingar en att SKRIKA.
Ett av mina favoritställen här i stan har äntligen återöppnats efter renovering och därför styrde jag och Olga stegen raka vägen dit. Kärlek vid första ögonkastet – igen. Ni som turistar här, missa inte Strindbergs biblioteksbar på andra våningen i Kämp Gallerian!

Det var för mycket folk för att jag skulle kunna ta fler bilder än den av ingången men jag hittade en promobild av ”vårt” hörn på Google.

Olga har haft fullt upp hela hösten men är nu så gott som klar med sin utbildning. Och så har hon dessutom hittat en ny kärlek… igen – men det blir ju hela tiden bättre. :-) Historien om hur de träffades fick mig nästan att trilla ner från soffan av skratt, och all drama som följde (pga. för många inblandade människor) var ännu roligare. Om Olga någonsin skriver en bok kommer den att bli storsäljare!
Två timmar senare var vi äntligen klara med det viktigaste och beslöt att ta ett varv i resten av Kämp Gallerian.


Såna här bilder finns det oroväckande många av i kameran… Omg, när och HUR har jag förvandlats till en julgransfetischist? Men visst är de härliga?

Jepp, innan jag hoppade på bussen hem hälsade jag på charmiga Stockmann. Trots att det mesta som säljs där finns i Sverige så hör det här stället ändå till dem som jag saknar och önskar att fanns lite närmare mig.
Ha ha, personalen där måste ha sensat min attityd på något sätt… När jag skulle betala halsduken (hurra, precis en sån som jag letat efter hela hösten!) så spanade expediten in mig lite extra och utbrast ”I love your bag!” med världens leende över hela ansiktet. Och fem minuter senare kom en av de andra kunderna fram och sa att hon stått och beundrat min kappa och ville säga att den är fin. Wow, finnarnas rykte om att vara blyga och inåtvända är nu officiellt förstört! And love you right back, guys! :-)

Här kommer något som jag har velat fota i många år men aldrig gjort förrän nu:



Nu måste jag sova lite och sen blir det mer Helsingfors. Den här gången i Heidis sällskap.





2 kommentarer
1. Jenny
december 22, 2011 kl. 12:42
Haha! Ja, fy tusan för kroppsdelar och småmynt! Det verkar som att du har det toppen i Helsingfors! Precis som det ska vara! :)
2. Irina
december 22, 2011 kl. 22:44
Älskar Helsingfors + alla som bor här. Perfekt ställe att fira jul på. :-D