Ett blommigt, espressodrickande & icke-rökande Finland
De försvunna fotona hade inte alls blivit raderade, jag hade bara laddat ner dem i netbooken och glömt bort det. Här är några jag tog i den lokala mataffären när jag och mamma handlade mat.
Av någon outgrundlig anledning finns detta att köpa mitt ute i ingenstans:


Och här har ni något annat man inte hittar i Sverige:

Jepp, så här ser ciggautomaterna vid kassan ut nu. Finland har infört en lag som gör all slags marknadsföring av tobak förbjuden. Det innebär att man inte ens får visa bilder av ciggpaketen / loggorna och inte heller skriva ut namnet på dem. Vill man handla tobaksprodukter måste man alltså be kassörskan kolla i listan och tala om vilken knapp man ska trycka på för att få ut rätt grej.
I början tyckte jag att det här lät som rena vansinnet men jag måste medge att den totala frånvaron av ciggen faktiskt ger färre påminnelser om deras existens. Precis som andra droger kan den som vill självklart få tag på stuffet ändå men antalet nya användare kommer troligtvis att minska med tiden… vilket inte innebär att ungdomarnas behov av att bryta mot regler försvinner någonstans. Ska bli spännande att se vad som blir nästa modefluga – och hur påhittiga vuxna ytterligare en gång försöker lagstifta bort sin rädsla. ;-)
Till sist, en glad bild från hyllan vid posten:






Inga kommentarer.